Spirometria, gdy pojawiają się problemy z oddychaniem

Na zaburzenia pracy układu oddechowego cierpi coraz więcej osób. Przyczyny problemów  mogą być różne, począwszy od nałogowego i wieloletniego palenia papierosów, przez choroby płuc tj. astma, na reakcji alergicznej na działanie czynników chemicznych kończąc. Niewydolność oddechowa to poważny problem, który koniecznie musi być leczony. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy lekarz specjalista ma do dyspozycji wiele badań, w tym także spirometrię uznawaną za podstawowe badanie, polegające na określeniu pojemności życiowej płuc pacjenta.

            W trakcie badania pacjent przez cały czas ma zatkany nos, a powietrze wdycha przez specjalny ustnik. W trakcie badania należy wykonywać wszystkie polecenia prowadzącego badanie, które prawidłowo przeprowadzone umożliwia określenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta w odniesieniu do kondycji jego układu oddechowego. Najważniejszy moment badania to mierzenie maksymalnej pojemności płuc, tzn. pacjent musi nabrać tyle powietrza do płuc ile tylko zdoła, po czym wykonuje nieprzerwalny wydech. Badanie może przypominać nieco standardową kontrolę alkomatem, jednak cały proces trwa nieco dłużej.

            Prawidłowa wydolność oddechowa zdrowego, dorosłego człowieka określana jest na 70 procent. Wyniki poniżej tego wskaźnika mogą świadczyć o chorobie układu oddechowego i konieczności dalszej konsultacji lekarskiej. W przypadku nałogowych palaczy wskaźnik ten może być poniżej wyznaczonej normy, jednak dopiero wizyta u specjalisty umożliwia postawienie pełnej diagnozy.

© Copyright Zdrowie kobiet dojrzałych 2024