Alergia – ciekawostki

Odsetek alergików w Polsce jeden z najwyższych na świecie

 

Według raportu ekspertów, skierowanego do Parlamentu Europejskiego (tzw. Biała Księga Alergii), szacuje się, że co 4 dorosły obywatel Europy oraz co 3 dziecko mają cechy alergii.

Instytut badawczy TNS OBOP przeprowadził niedawno analizę sytuacji w Polsce. Okazało się, że odsetek alergików w naszym kraju należy do najwyższych na świecie. Z badań TNS OBOP wynika, że 30% polskich gospodarstw domowych boryka się z astmą lub innymi schorzeniami alergicznymi. Wyniki są martwiące tym bardziej, że alergików wciąż przybywa, bo stale rośnie liczba alergenów.

 

Produkty dla dzieci nie zawsze są hipoalergiczne

 

Nie każdy specyfik, środek myjący czy np. proszek do prania określany przez producenta jako łagodny, delikatny dla skóry jest hipoalergiczny. Niektórzy stosując proste zabiegi (jasna szata graficzna, uśmiechnięte niemowlę na opakowaniu) liczą na brak wzmożonej uwagi konsumentów cierpiących na alergię skórną.

Warto przed wyborem odpowiedniego produktu zauważyć, że nie wszystkie produkty przeznaczone do prania odzieży dzieci i niemowląt są produktami hipoalergicznymi. Tylko adnotacja produkt hipoalergiczny umieszczona na opakowaniu gwarantuje alergikom wybór najbezpieczniejszego artykułu, spośród wszystkich dostępnych na rynku.

 

Mleko – bardzo silny alergen

 

Mleko jest jednym z trzech najczęstszych alergenów żywności współczesnej diety Europejczyków czy Amerykanów. W USA już 50 proc. wszystkich dzieci w wieku szkolnym może być uczulonych na mleko, choć wiele reakcji alergicznych nie jest zdiagnozowanych przez lekarzy. Niektórzy badacze uważają, że liczba ta może być nawet wyższa – 60 proc. dzieci. Ocenia się, ze już teraz ponad 45 proc. dzieci w wieku niemowlęcym może być nadwrażliwa w jakimś stopniu na mleko krowie.

 

Soja zamiast mleka krowiego dla niemowląt

 

Liczne alergie, na które cierpi coraz więcej Polaków, spowodowane są przez za wczesne i nieprawidłowe dokarmianie w wieku niemowlęcym.

Mleko krowie – to zwykle pierwszy wybór matki, która rezygnuje z karmienia piersią. Jak radzą eksperci, najpierw jednak lepiej wypróbować pokarm przygotowany na bazie soi. Stosuje ją się z powodzeniem w żywieniu niemowląt od ponad dwudziestu lat.

Mleko sojowe jednak nie wystarczy. Posiłki dziecka powinno się uzupełnić także mleczkiem migdałowym i kozim oraz wysokowartościowym olejem roślinnym. Zapobiegnie to wystąpieniu niedoborów u pociechy.

 

Paracetamol nasila astmę

 

Lawinowy wzrost zachorowalności na astmę przyspieszył w 1980 roku, co pokryło się m.in. z nagłośnieniem niepożądanych reakcji u najmłodszych po zażywaniu aspiryny (zespół Reye’a po leczeniu powikłań pogrypowych, niszczący mózg i wątrobę chorego).

W tym okresie lekarze rezygnowali z przepisywania aspiryny dzieciom i zamiennie podawali paracetamol. W Annals of Allergy and Astma Immunology w 1998 roku immunolodzy dowodzili, że przejście na paracetamol przyspieszało rozwój astmy.

 

 

© Copyright Zdrowie kobiet dojrzałych 2024