Pozbądź się zaćmy

 Można się jej pozbyć poprzez operację, która przywraca ostrość wzroku. Schorzenie to rozwija się przez kilka miesięcy lub przez długie lata.
Najpierw pojawia się nie wyraźne widzenie, którego nie korygują coraz to silniejsze szkła. Jasne kolory wydają się ciemniejsze. Osłabienie widzenia uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Te objawy prowadzą do zbliżającej się zaćmy. Choroba ta objawia się mętnieniu soczewki oka(lub obu jednocześnie). Niestety katarakcie nie można zapobiec, nawet jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia, dbamy o oczy. Nie oznacza to jednak że każdy z nas zachoruje.
Skąd się bierze?
Zaćma zwana także kataraktą to aż w 90%, wynik starzenia się organizmu, natomiast rzadko się zdarza że jest wadą wrodzoną. Może także być skutkiem urazu, kontaktu oczu z chemikaliami w pracy. A także w przewlekłych chorobach np. cukrzycy, przyjmowania leków sterydowych, przeciwreumatycznych i hormonalnych.
Kiedy operować?
Zabieg jest prosty, usuwa się ja wymieniając naturalną soczewkę oka na sztuczną. Jest bardzo skuteczny oraz bardzo rzadko powoduje powikłania. Dzięki swojej prostocie można go przeprowadzić u każdego: noworodka z wadą wrodzoną i „100 latków”. Prawdą jest jednak to, że im szybciej zdecydujemy się na operację tym lepiej. Długo występująca zaćma może się przekształcić w tzw. zaćmę przejrzałą, a wtedy operacja jest trudniejsza pod względem technicznym i mogą wystąpić powikłania.
Szybki zabieg
Wymiana soczewki trwa mniej więcej 30 minut. Po miejscowym znieczuleniu lekarz wykonuje miejscowe nacięcie i usuwa zmętniałą soczewkę. Nowa soczewka wyposażona jest w filtr, która chroni soczewkę siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem promieni UV. Tego samego dnia pacjent może wrócić do domu, pod opieką drugiej osoby. Jeżeli operacja dotyczy obydwu oczu, najpierw operuje się jedno a po kilku dniach drugie oko. Po operacji widzi się idealnie i z bliska i z daleka. Rzadko się zdarza, że po operacji pacjent potrzebuje okularów. Zabieg jest bezpłatny dla osób ubezpieczony, refundowany przez NFZ, a jeśli ktoś chce prywatnie to koszt takiej operacji to od 2,5 tysiąca do 6 tysięcy złotych. W zależności od typu wszczepionej soczewki.

© Copyright Zdrowie kobiet dojrzałych 2024