Hormonalna terapia zastępcza a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u kobiet po menopauzie
W badaniach nad powiązaniem chorób sercowo-naczyniowych z hormonalną terapią zastępczą wykazano wzrost ryzyka zachorowań u kobiet po menopauzie. Wśród badanych kobiet 75% z nich znajdowało się w okresie po menopauzie.
41% pacjentek stosujących terapię estrogenowo – progestagenową zrezygnowało z tej terapii właśnie z powodu nasilenia się lub wystąpienia chorób układu krwionośnego.
Przeciwwskazania do stosowania hormonalnej terapii zastępczej
Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania terapii zastępczej, wiele spośród nich jest związanych właśnie z chorobami układu krwionośnego, a są to:
choroba niedokrwienna serca,zakrzepica żył,krwawienia z dróg rodnych,mięśniaki macicy, choroby dróg żółciowych, ciąża, ostra niewydolność wątroby, nowotwór
W ramach hormonalnej terapii zastępczej stosuje się 17 ? – estradriol, estriol, estrogeny skoniugowane oraz związki steroidowe. Zależnie od wieku, okresu, który minął od ostatniej miesiączki, zaawansowania menopauzy, stanu zdrowia i stosowanych leków na inne dolegliwości dobiera się do pacjentki indywidualny program leczenia terapią hormonalną zastępczą.
Należy pamiętać, że terapia ta ma także swoje dobre strony.
Owszem istnieją zagrożenia ale są także korzyści. Konieczny w tym przypadku jest bilans tych korzyści i zagrożeń oraz uwzględnienie indywidualnych cech pacjentki.