Holter ciśnieniowy – to musisz wiedzieć
Lekarz zasugerował zmierzenie ciśnienia za pomocą holtera ciśnieniowego? Wyjaśniamy na czym polega badanie.
Holter ciśnieniowy to badanie diagnostyczne, dzięki któremu automatycznie i przez całą dobę badane jest ciśnienie tętnicze krwi.
Urządzenie, które służy do wykonania badania, składa się z zakładanego na ramię mankietu – takiego, jak przy normalnych pomiarach ciśnienia krwi – oraz z podłączonego do niego rejestratora.
Przez całą dobę – w odstępach 15 minutowych – mankiet jest automatycznie pompowany, a pomiar ciśnienia wykonuje się sam. Wyniki zapisywane są w rejestratorze, a następnie są analizowane.
Badanie holterem jest bezbolesne
Badanie holterem ciśnieniowym nie boli. Może wywołać jedynie pewien dyskomfort z powodu napełniania się mankietu.
Podczas badania ważne jest jednak, by urządzenie chronić przed wilgocią i zamoczeniem. Konieczna jest zatem duża ostrożność podczas mycia ciała.
Kiedy wykonuje się badanie?
Badanie wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie tak zwanego nadciśnienia białego fartucha. W praktyce, badanie wykonuje się u osób, u których istnieje podejrzenie, że stres związany z badaniem lekarskim powoduje chwilowe zawyżenie ciśnienia, a poza gabinetem ciśnienie jest prawidłowe.
Holter ciśnieniowy stosuje się również u pacjentów, u których podejrzewa się stany gwałtownego obniżania się ciśnienia w trakcie leczenia oraz u osób, które mimo intensywnego leczenia nie udaje się osiągnąć prawidłowych wartości.
Dzięki badaniu można także ocenić wartość ciśnienia w zależności od fazy doby. W nocy powinno ciśnienie być bowiem niższe, niż w ciągu dnia.
– Oczywiście, jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe, powinien zażyć je także w dniu badania – tłumaczą eksperci.
I jak dodają, nadciśnienie można skutecznie leczyć, ale trzeba je regularnie kontrolować i systematycznie przyjmować, bez samowolnego odstawiania. – To podstawa leczenia, które może przynieść zamierzony efekt – mówią.